Užitečné

Exekuce, činnosti exekutora

Od září 2001 byla zřízena instituce soudního exekutora. Stát pověřil soukromé osoby výkonem exekucí a exekučních činnosti s tím spojených. Exekutoři jednají na rozdíl od soudů efektivně, protože je na úspěchu provedené exekuce ekonomický závislý.

Exekutor může sám rozhodnout o způsobu provádění exekuce, vydává exekuční příkazy.

Co všechno může exekutor?

Exekutoři a exekutorské úřady v rámci exekuce provádí zejména:

  • Výkon exekučních titulů, t.j. rozhodnutí soudů, notářských zápisů se svolením k vykonatelnosti a dalších rozhodnutí o exekuci.
  • Sepisuje exekutorské zápisy
  • Provádí dražby movitých věcí a nemovitostí
  • Úschovy cenných papírů, peněžitých prostředků a věcí
  • Poskytuje právní pomoc oprávněnému nebo povinnému

Exekutor poskytuje právní pomoc jak před, tak i po nařízení exekuce, poskytuje veškerý právní servis, spojený s exekucí a vymáháním pohledávek. Využít služeb exekutora můžete nejen při samotné exekuci, ale i jako prevenci před zdlouhavém soudním řízení.

Exekutor má od zákona rozsáhlé pravomoce. Orgány statní správy, pojišťovny a další instituce jsou povinny spolupracovat. Exekutor tak může zjistit informace týkající se vlastnictví, pojistek, dluhů... Exekutor má také právo s pomocí policie ČR vstoupit do prostor povinného (dokonce i v jeho nepřítomnosti), a pak provést exekuci – tedy rovnou zabavit majetek povinného. Výnos z dražby poslouží jako úhrada nákladů exekuce.

 

Vymáhání dluhů není něco nemravného, říká prezidentka exekutorské komory

 
Často čteme, že exekutor obstavil účty známého umělce. Objektivní zpráva by ale měla začínat tím, že známý umělec nerespektoval pravomocné rozhodnutí soudu, říká prezidentka Exekutorské komory ČR Jana Tvrdková.
reklama
Jana Tvrdková, prezidentka Exekutorské komory ČR
Tagy

Lidé nejsou příliš informováni o práci exekutora, což přináší řadu problémů. Existují sice oprávněné stížnosti na exekutory, v porovnání s počtem exekucí, jichž bylo v ČR za více než deset let nařízeno přes 3,5 milionu, je jich ale málo, říká v rozhovoru pro HN prezidentka Exekutorské komory ČR Jana Tvrdková.

HN: Kolik exekucí bylo vyhlášeno za zhruba deset let působení soudních exekutorů a kolik z nich již bylo ukončeno?
Dosud bylo nařízeno přes 3,5 milionu exekucí vůči fyzickým osobám, ale i společnostem. Ukončeny byly přibližně dva miliony exekucí. Nejvíce je jich nařizováno na severu Čech, v Praze a ve Středočeském kraji, nejméně v Jihomoravském kraji. Průměrná vymahatelnost, respektive úspěšnost exekucí, se pohybuje kolem 40 procent.

HN: Jaké jsou nejzávažnější problémy, které musí exekutoři při své práci řešit?
U většiny lidí přežívá přesvědčení, že za jejich problémy mohou druzí, málokdo si je ale ochoten připustit vlastní odpovědnost za svůj život. Soudní exekutoři tak docela dobře naplňují představu o původu a důvodu veškerého finančního utrpení dlužníků. Vymáhání dluhů ale není něco nemravného. Často čteme, že exekutor obstavil účty známého umělce, objektivní zpráva by snad ale měla začínat tím, že známý umělec nerespektoval pravomocné rozhodnutí soudu, a proto má obstaven majetek. V České republice bohužel existuje klima, které nahrává dlužníkům a dehonestuje naši činnost. Jistě, občas se stane chyba, těch je však ve srovnání s počtem nařízených exekucí relativně málo.

HN: Počet exekucí v ČR je tedy vysoký a stále roste. Nehrozí, že exekutoři přestanou svou práci stíhat?
Žádný exekutor si nemůže nechat přerůst agendu přes hlavu. Musí ji tedy řešit průběžně. Exekutoři mají podle mého názoru dost nástrojů k tomu, aby nařízené exekuce vyřizovali a neefektivní sami zastavovali. Navíc si k tomu mohou najmout tolik zaměstnanců, kolik potřebují. Neomezují je žádné směrné tabulkové počty zaměstnanců jako třeba soudy. Jak klesá zaměstnanost a platy ve státní sféře, hlásí se k nám stále více bývalých policistů, soudců nebo lidí z administrativy.

 

 

Jak na provedení exekuce?

Chcete-li využít činností exekutora, můžete využít seznamu exekutorů. Vybírejte exekutora v blízkosti sídla dlužníka. Od doručení návrhu exekuce by soud měl do 15 dnů o nařízení exekuce rozhodnout. Exekutor Vás potom vyzve k zaplacení zálohy za exekuci.

Je exekuce výhodná?

Exekutor je schopen vyhodnotit, zda je zamýšlená exekuce úspěšná či nikoliv. Exekuce se provádí v souladu s právními předpisy. Ve většině případů se uzavře písemná smlouva, která zaručuje spolupráci exekutora s oprávněným.

I když je exekuce efektivní v oblasti vymáhání pohledávek, úspěch nemusí být zaručen. Exekuce trvá, dokud není vymožena celá dlužená částka nebo dokud ji nezruší soud.